Melih Gıda San. İhr. İth. Ve Tic. Ltd. Şti.

Türkiye'nin kaliteli çikolata ile tanışma hikayesi.

Melih Gıda’yı tek bir soru ile açıklayabiliriz aslında; “Neden olmasın?”

Türkiye’de insanların kaliteli çikolataya ulaşamadığı ve dolayısıyla tanımadığı yıllarda, Celil Haliloğlu Türk tüketicisine sunmak istediği kalitede çikolata üreten yerli bir marka bulamayınca, şimdilerde kaliteli çikolata olarak bildiğimiz çikolata markalarını ilk defa ithal etmiştir.

20170921_204556502_iOS_edited.jpg

Celil Haliloğlu

Babasının yanında işe  ilk başladığı yıllarda

Ülker Bisküvi Bayiliği

1980

Bu büyük bir riskti ancak Türk çikolata sektörünün gelişmesi için, öncelikle Türk halkının kaliteli çikolata ile tanışması gerektiğini biliyordu. O dönem bu amaç büyük bir hayal gibi görüldüğünden, kendisini durdurmak isteyenlere sadece “Neden olmasın?” demişti.

20170921_205105503_iOS_edited.jpg

"Tüm zararlarımız korkumuzdandır.

Oysa ticarette cesaret şarttır."

Celil Haliloğlu

Celil Bey’in, Türk çikolata sektörünün kalitesini yükseltmek için savaş verdiği yıllarda, oğlu Melih Haliloğlu da bu savaşa ortak olmaya hazırlanıyordu.

 

Küçüklüğünden itibaren babası Celil Bey’in büyük çabalarına şahit olmuştu ve çikolatada kaliteyi yaratan tüm ayrıntıları yıllarca birebir görerek öğrenmişti. Belki kaderin güzel bir planı olarak gençliğinde çikolata üretimine ilgi duydu. Önceleri güzel bir hobi olarak gördüğü bu uğraşının, aslında sadece bir hobi olmadığını kısa sürede anladı. Henüz dillendiremediği bir arzu doğdu içinde; “Türkiye’nin göreceği en lüks ve kaliteli çikolataları Türkiye’de üretmek.”

Celil Haliloğlu 11.9.2017 tarihinde bize, 

öğrettiklerini, vizyonunu ve liderliğini miras bırakarak

aramızdan ayrılmıştır.

Üniversite eğitimini tamamladıktan sonra Celil Bey’den bayrağı devraldı ve hızlıca hayaline giden yola ilk adımlarını attı. İlk markası Düşlerimdeki Çikolata ile Türk insanının daha önce görmediği çikolata tatlarını yarattı. Daha çok insanın kaliteli çikolata ile tanışması için sonraki adımı Türkiye’nin ilk pembe çikolata markası Percent Chocolate’tı. “Pembe çikolata mı olur?” diyenlere cevabı belliydi; “Neden olmasın?”

 

Tüm bu ilkler ve başarılar, sektörüne örnek olan yenilikler Melih Bey’e yetmiyordu. Türk insanının, dünyanın en kaliteli ve en lüks çikolata markasıyla gururlanmasını istiyordu ve bu amaçla Düşlerimdeki Çikolata ile Percent Chocolate’da edindiği tüm bilgi ve birikimlerini birleştirerek Careri Chocolate’ı oluşturdu.

12-1-18-4546_edited.jpg

Melih Haliloğlu

Melih Gıda Ltd. Şti.

Şirket Sahibi

Genel Müdür

Masterchef

Careri Chocolate ilk ürünlerini lanse ettiğinde, 24 ayar gerçek yenilebilir altınlı çikolatanın başarılı olamayacağını söyleyenlere Melih Bey yine sadece “Neden olmasın?” demişti.

 

Günümüzde Careri Chocolate; sadece el işçiliğiyle çalışan, Türkiye’nin en lüks, gerçek altınlı tek çikolata markası. Melih Bey, Careri Chocolate’ın Masterchef’i olarak halen tüm üretilen çikolataların tasarımını ve kontrolünü gerçekleştirmektedir.

 

“Celil Haliloğlu’nun hayaline ne oldu?” derseniz, Careri Chocolate ürünlerini ihraç etmeye başladığı gün onun hayali gerçekleşti.

 

Hayalleri gerçekleşti, çünkü o tüm olumsuzluklara cevabını baştan vermişti; “Neden olmasın?” 

20170126_131422000_iOS_edited.jpg

Celil Haliloğlu

1962-2017

Hep Bizimlesin...